ArcelorMittal

Wirtualny spacer
w przestrzeni przemysłowej
redukuje ryzyko wypadków
i zagrożeń dla zwiedzającego

O projekcie

Arcelor Mittal to największy producent stali na świecie. Zatrudnia ponad 244 tys. pracowników w 60 krajach. Wśród nich znajduje się również Polska, w której firma ma kilka hut. Jedną z nich jest dawna Huta Katowice w Dąbrowie Górniczej. W zakładzie znajdują się jedne z największych dużych pieców hutniczych w Polsce i Europie. i3D było odpowiedzialne za stworzenie multimedialnego narzędzia szkoleniowo-promocyjnego zachęcającego do pracy w tym oddziale.

Problem

Piece, które posiada na swoim wyposażeniu dawna Huta Katowice, są powodem do dumy i wizytówką zakładu. Tak duże i niebezpieczne urządzenia wymagają jednak specjalnego podejścia i zachowania restrykcyjnych norm bezpieczeństwa, które zminimalizują ryzyko wypadków i zapewnią płynność pracy. Wysokie stężenie pyłów i gazów, olbrzymie temperatury i rozgrzany do postaci płynnej surówki stop rudy żelaza, sprawiają, że wstęp do hali pieca mogą mieć wyłącznie osoby odpowiednio przeszkolone i przygotowane do obcowania z tak ekstremalnym środowiskiem pracy. Wirtualne środowisko 3D pozwala wyeliminować te przeszkody i prowadzić szkolenia w bezpiecznym, fotorealistycznym otoczeniu odzwierciedlającym rzeczywistą halę.

01b_acelor_mittal_huta_katowice_dabrowa_gornicza_wielki_piec_blast_furnace
01a_acelor_mittal_huta_katowice_dabrowa_gornicza_wielki_piec_blast_furnace

ROZWIĄZANIE


W oparciu o technologię okularów VR (Oculus), które dają wrażenie całkowitego zanurzenia w cyfrowym świecie, opracowaliśmy wirtualny spacer po hali, w której znajduje się wielki piec. Podczas przechadzki użytkownik może dokładnie przyjrzeć się procesowi technologicznemu i poprzez szczegółową grafikę oraz efekty dźwiękowe uzmysłowić sobie warunki jakie panują w prawdziwym zakładzie. W trakcie wirtualnego spaceru oprócz aspektów technologicznych użytkownik poznawał również wymogi BHP, jakie stawiane są pracownikom w momencie obcowania z tak ekstremalnym środowiskiem.

https://youtube.com/watch?v=rt4JmW5XAQw%26vq%3Dhd1080