Becker-Warkop

Multimedialne urządzenia,
bazujące na rozszerzonej rzeczywistości,
które optymalizują proces
szkolenia pracowników kopalń.

O projekcie

Dla firmy Becker-Warkop Sp. z o.o. – wiodącego producenta maszyn górniczych, stworzyliśmy system narzędzi multimedialnych pracujących na Quazar3D, służących optymalizacji procesów szkoleniowych. Nasze urządzenia umożliwiają zdobycie cennej wiedzy, poprzez bezpieczny – bo prowadzony w wirtualnej przestrzeni – trening, a nawet kontrolowane powodowanie wypadków, po to by poznać realne zagrożenia. Dzięki nim pracownicy branży górniczej mogą systematycznie podnosić swoje kompetencje, a kopalnie nie narażane są na koszty związane z przestojami w pracy lub błędami popełnianymi przez początkujących pracowników. Aplikacja pozwala na oszczędność pieniędzy i wyciąganie wniosków z celowo popełnianych błędów.

06a_becker_warkop_systemy_dla_gornictwa_virtual_reality
06b_becker_warkop_systemy_dla_gornictwa_virtual_reality

Problem

Żeby sprostać wymaganiom rynku przedsiębiorstwa, muszą być systematycznie modernizowane. Nowe systemy, oparte na coraz bardziej zaawansowanych rozwiązaniach, wymagają od personelu stałego podnoszenia swoich kompetencji. Szczególne znaczenie ma to w sytuacji, gdy praca odbywa się w tak wymagającym środowisku, jakim jest kopalnia, a każdy, nawet najmniejszy błąd, może wiązać się z poważnymi obrażeniami ciała lub śmiercią. W obliczu nowych wyzwań menedżerowie stają przed trudnym wyborem. Czy organizować szkolenia w miejscu pracy, co często wiąże się z koniecznością wyłączenia z eksploatacji ważnych części zakładu i prowadzi do wymiernych strat? Czy kształcić personel w innym miejscu, co nie będzie godziło w plany produkcyjne, ale może niekorzystnie wpłynąć na jakość szkolenia? Naszą propozycją są urządzenia, bazujące na systemach multimedialnych. Nie tylko ograniczają one do minimum konieczność prowadzenia szkoleń na stanowiskach pracy, ale także otwierają przed kursantami nowe perspektywy.


ROZWIĄZANIE

Dla producenta maszyn i urządzeń górniczych – firmy Becker-Warkop stworzyliśmy szereg narzędzi multimedialnych, których zadaniem jest usprawnienie procesu szkolenia pracowników.

Symulatory szkoleniowe dla operatorów

Oferowane przez nas urządzenia przenoszą proces szkolenia do bezpiecznej przestrzeni wirtualnej. Dzięki dokładnemu odzwierciedleniu rzeczywistości oraz licznym scenariuszom, uwzględniającym wpływ bardzo różnych czynników, kursanci mają możliwość sprawdzenia się w sytuacjach, o jakie trudno podczas tradycyjnych szkoleń. Wielość poziomów gwarantuje, że każda osoba szkolona na symulatorze dopasuje zakres programowy do stopnia posiadanej wiedzy.


https://youtube.com/watch?v=_GTICfs3JG4%26vq%3Dhd1080

Nawigacja za pomocą kontrolerów rzeczywistych

Dzięki dokładnemu odwzorowaniu rzeczywistych kontrolerów urządzenia, kursanci szkolą się w warunkach identycznych z tymi, jakie spotkają na prawdziwym stanowisku pracy. System umożliwia dokładne zapoznanie. Przeniesienie szkolenia do przestrzeni wirtualnej, sprawia, że pomyłki zdarzające się na tym etapie się ze wszystkimi funkcjami maszyny oraz przełożenie wiedzy teoretycznej na działania praktyczne edukacji, nie niosą za sobą brzemiennych w skutki konsekwencji.


https://youtube.com/watch?v=114W4ULskok%26vq%3Dhd1080

Augmented Reality – rzeczywistość rozszerzona

Nasze urządzenia korzystają z rozwiązań bazujących na tzw. rzeczywistości rozszerzonej, czyli połączeniu rzeczywistości widzianej oczami użytkownika z obrazami generowanymi przez komputer. Dzięki temu, obok obiektu realnego, na którym koncentrujemy uwagę, mogą pojawiać się dodatkowe informacje, istotne z punktu widzenia użytkownika wcielającego się w rolę operatora lub serwisanta. Obrazy generowane przez komputer mogą przybierać dowolną formę: od wskazówek tekstowych po zaawansowane modele przestrzenne.


https://youtube.com/watch?v=4kf6j8kB7Ok%26vq%3Dhd1080

Wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości w szkoleniu

Na potrzeby projektu stworzyliśmy także symulator kolejki górniczej, dokładnie naśladujący zachowanie maszyny w świecie rzeczywistym. Połączenie modułu symulacyjnego z rzeczywistymi kontrolerami oraz siłowym sprzężeniem zwrotnym, gwarantują użytkownikom realne doznania, identyczne do tych, jakie czekają ich na stanowisku pracy. Ćwiczenia prowadzone na tym urządzeniu, pozwalają na zdobycie praktycznych umiejętności, ale też uświadamiają przyszłym operatorom skalę potencjalnych zagrożeń. Służy do tego bogaty zestaw scenariuszy, uwzględniających dużą ilość czynników zewnętrznych i dostosowanych do różnego poziomu wiedzy kursantów. Urządzenie wyposażone zostało w system oceny i monitoringu, który dodatkowo pozawala szkolącemu poznać silne i słabe strony pracownika.


https://youtube.com/watch?v=x4DcddV0Da8%26vq%3Dhd1080