Black Red White

Opracowana przez nas technika renderingu
pozwala na skonfigurowanie
praktycznie dowolnej wersji wymarzonego mebla.

O projekcie

Meble Black Red White to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek meblarskich w kraju. Szeroki wybór wzorów, najnowsze trendy oraz jakość to cechy, które sprawiają, że produkty tej firmy cieszą się niesłabnącą popularnością konsumentów. i3D zostało poproszone o opracowanie technologii, która umożliwi klientom BRW wizualizację wymarzonego mebla, dobór odpowiednich materiałów oraz kolorów. Stworzony przez nas konfigurator – wykorzystujący techniki renderingu i grafiki 3D – pozwolił każdemu zobaczyć swój mebel (i co ważniejsze, zamówić go!), w praktycznie dowolnej wersji.

Zadanie

Współczesny konsument szuka mebli, które są jednocześnie oryginalne i unikatowe, a z drugiej strony wykonane z dużą jakością i precyzją. Ma więc do wyboru meble tworzone na zamówienie (lecz są one bardzo drogie i trzeba na nie długo czekać), lub seryjną produkcję znanych marek, która często nie oferuje jednak tak unikatowych, w pełni dostosowanych do użytkownika produktów. BRW postanowiło wyjść naprzeciw potrzebom klientów i przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technik wizualizacji i skanowania 3D stworzyć narzędzie, które pozwoliłoby na skonfigurowanie mebli, jakie faktycznie wymarzył sobie kupujący. Konfigurator online miał pokazać przebogatą ofertę marki i faktycznie umożliwić klientom zamówienie towaru w wersjach kolorystycznych i materiałowych, jakie sobie zamarzyli.

2_brw_meble_aplikacja_possi_light

ROZWIĄZANIE


Rozpoczynając pracę nad konfiguratorem zdawaliśmy sobie sprawę ze złożoności projektu. Choć samo wykonanie narzędzia nie było żadnym problemem, to liczba dostępnych mebli oraz ich wersji kolorystycznych i materiałowych stanowiła już swego rodzaju wyzwanie, wszystkie produkty trzeba było bowiem dokładnie zeskanować i poddać procesowi renderingu, co przy tej liczbie elementów mogło generować spore koszty i być czasochłonne. Sam proces podzieliliśmy więc na trzy etapy, aby jak najbardziej usprawnić prace i zminimalizować koszty:Przygotowanie


Na tym etapie projektowym przyświecał nam jeden cel: optymalizacja kosztów i samego procesu. Chodziło o opracowanie metody modelowania, teksturowania i renderingu mebli, która zajmowałaby jak najmniej czasu przy zachowaniu jak największej jakości. Dzięki optymalizacji plików CAD pod oprogramowanie 3DMax, udało się nam osiągnąć zamierzony efekt. Proces polegał na skanowaniu oklein dostarczonych przez producenta a następnie na tworzeniu tekstur i ich renderowaniu.Rozpoczęcie projektu


W tym etapie projektowania konfiguratora wykonaliśmy rendery do dwóch kolekcji mebli – Vectra oraz Venom mix. Na potrzeby każdego mebla z kolekcji przygotowaliśmy po 8 renderów, a w przypadku opcji kolorystycznych kolejne 8. Duża liczba renderów musiała więc zostać poddana procesowi optymalizacji. Oprócz samych mebli zostały też wymodelowane wideoprezentacje aranżacji i wnętrz. Całość wzbogacił krótki filmik prezentujący pomieszczenie z meblami BRW.

Równolegle powstała platforma pozwalająca klientowi sieci BRW na konfigurację mebli zarówno w salonach firmy jak i za pomocą przeglądarki internetowej w dowolnym miejscu z dostępem do internetu.„Bilion possibilites”


Na końcu procesu stanęliśmy praktycznie przed nierealnym zadaniem, czyli modelowaniem i wyrenderowaniem całej kolekcji mebli possi, co przy blisko 100 meblach w kolekcji i 40 wersjach kolorystycznych dawało praktycznie nieograniczone możliwości połączeń. Jednak dzięki opracowaniu specjalnej metody renderingu oraz wykorzystaniu skryptu programistycznego, który umożliwił rozdzielenie mebli na części i następnie połączenie ich w spójną całość już w konfiguratorze, udało nam się uzyskać zamierzony efekt. Powstało narzędzie umożliwiające dobór materiału i koloru praktycznie do każdej części mebla. Hasło kolekcji: “bilion possibilities”, nabrało zupełnie nowego – mającego pokrycie w rzeczywistości – znaczenia. Oprócz możliwości złożenia swojego wymarzonego mebla, wartością dodaną dla użytkownika było połączanie konfiguratora ze sklepem online BRW. Każdy skonfigurowany mebel mógł więc zostać zakupiony bezpośrednio z okna aplikacji.Efekt pracy


Efektem naszej pracy jest konfigurator mebli, który na bieżąco jest rozwijany i uaktualniany o kolejne produkty z kolekcji pojawiające się w ofercie firmy BRW.

Aby przejść do konfiguratora należy kliknąć poniższą grafikę:

3_brw_meble_aplikacja_possi_light