Kler

Multimedialne rozwiązania
dla muzeum mebli będącego częścią
kompleksowego centrum wystawowego.

O projekcie

Dobrodzień to niewielka miejscowość znajdująca się na Górnym Śląsku w województwie opolskim. Od ponad 200 lat miasteczko słynie z tradycji meblarskich i rzemieślniczych. Ich kontynuacją jest wystawienniczy salon meblowy Dobroteka, w którym swoje meble prezentuje kilkunastu uznanych producentów mebli. Pośród nich znajduje się również firma KLER, z którą mieliśmy okazję współpracować. Postawiła ona przed nami zadanie wzbogacenia jej ekspozycji o nowoczesne rozwiązania multimedialne. Znalazły one zastosowanie w interaktywnym muzeum prezentującym dzieje i historię meblarstwa na Śląsku.

Problem

Wybór mebli jest zakupem łączącym w sobie aspekt praktyczny z emocjonalnym. Użytkownik szuka konkretnej oferty, mebla o określonych parametrach i funkcjonalności, ale jednocześnie podatny jest na prezentację produktu w określonym wnętrzu i sytuacji. Firmy meblarskie doskonale o tym wiedzą dbając o odpowiednią ekspozycję produktów i ciągle szukając nowych sposobów ich prezentacji. Salon Dobroteka nie odbiega od tego schematu, a wręcz wyprzedza konkurencję. Postanowił stworzyć muzealną ekspozycję, która przybliżyłaby odbiorcom historię śląskiego meblarstwa. Ale jak zrobić to, by zainteresować klienta tematem? Rozwiązanie podsuwają interaktywne narzędzia multimedialne.


ROZWIĄZANIE

Głównym założeniem stworzonego projektu było przyciągnięcie uwagi i zainteresowania zwiedzających. W tym celu przygotowaliśmy interaktywny salonik historyczny, w którym nowoczesne nośniki multimedialne prezentowały historie z okolic Dobrodzienia w kontekście mebli i śląskich tradycji meblarskich. Zabytki kultury materialnej ukazane były na przestrzeni epok historycznych, za pomocą multimedialnych ekranów z video, którymi sterował zwiedzający. Aplikacja działała w taki sposób, że na ekranie przewijały się daty z różnych epok, po wejściu widza w zakres czujnika, interaktywny kołowrotek zatrzymywał się, a widz mógł zapoznać się z filmem z danego okresu.


06_dobroteka_kler_dobrodzien_showroom_historia
05_dobroteka_kler_dobrodzien_showroom_historia

Ekspozycję wzbogacały ekrany z linią czasu i wydarzeniami z zakresu: historia, ludzie, wydarzenia, meblarstwo; oraz fotoramki z multimedialnymi ekranami, które prezentowały zdjęcia pochodzące ze zbiorów miasta Dobrodzień oraz muzeum. Na specjalnym interaktywnym stole został również zaprezentowany rozwój regionu na podstawie historycznych map, zmieniających się w miarę podróżowania w czasie. Dzięki zastosowanym narzędziom konsumenci mogli w pełni zagłębić się w omawianą tematykę i spojrzeć na meblarskie rzemiosło z zupełnie nowej – interaktywnej – perspektywy.


01_dobroteka_kler_dobrodzien_showroom_historia
02_dobroteka_kler_dobrodzien_showroom_historia
03_dobroteka_kler_dobrodzien_showroom_historia
04_dobroteka_kler_dobrodzien_showroom_historia