Muzeum Maritime
w Hong Kongu

Instalacja prezentująca
najcenniejszy eksponat muzeum,
zwój „Poskromienie Morza Chińskiego”.

O projekcie

Historia Hong Kongu – podobnie jak i całych Chin – nierozerwalnie związana jest z morzem. To właśnie w tym mieście znajduje się jedno z najbardziej prestiżowych muzeów kraju – Hong Kong Maritime Museum, ukazujące dzieje zmagań Chińczyków z morskim żywiołem. Spośród wielu eksponatów na szczególną uwagę zasługuje historyczny zwój zatytułowany „Poskromienie Morza Chińskiego”. Aby przybliżyć te niezwykłe dzieło zwiedzającym wzbogaciliśmy je o elementy multimedialne, prezentując zwój na sferycznym ekranie 360°. Dzięki nim eksponat ożywał na oczach zwiedzających w postaci niezwykłej animacji z efektami dźwiękowymi. Mając na uwadze skalę przedsięwzięcia i unikatowy charakter zabytku, w trakcie realizacji projektu współpracowaliśmy z kilkoma podmiotami międzynarodowymi i chińskimi jednostkami kultury. Dzięki nowoczesnym technikom multimedialnym i wzorowej współpracy udało się nam zniwelować ograniczenia ekspozycyjne zabytku i uczynić go dostępnym dla setek zwiedzających.

Problem

Unikatowość zwoju polegała nie tylko na jego niezwykłym artyzmie, co również na jego monumentalizmie i obszerności tematycznej. Liczący ponad 200 lat zabytek, mierzył 18 metrów długości i prezentował 20 scen batalistycznych i społecznych z historii żeglugi na Morzu Chińskim. Paradoksalnie skala dzieła okazała się przeszkodą, która uniemożliwiała jego prezentację szerszemu audytorium. Sprawy nie ułatwiał także wiekowy charakter zwoju i jego delikatność, co przy olbrzymiej liczbie zwiedzających zawsze niekorzystnie wpływa na kondycję eksponatu. Biorąc pod uwagę wszystkie te ograniczenia zaproponowaliśmy, nowoczesne rozwiązania multimedialne, które dodatkowo podniosły wymiar zabytku i pozwolił głębiej zatopić się w minione dzieje.


05_hongkong_maritime_museum_jaffrey_shaw_interactive_animation

ROZWIĄZANIE

Na potrzeby prezentacji zabytku przygotowaliśmy cylindryczną instalację multimedialną obsługiwaną przez Quazar3D, którą mogło oglądać naraz do 30 osób. Na sferycznym ekranie poszczególne sceny zwoju ożywały w barwnych animacjach wzbogaconych o działające na wyobraźnię efekty dźwiękowe. Szczęk oręża, odgłos morskich bałwanów rozbijających się o rufy statków, szum wiatru, okrzyki żołnierzy, głos lektora tłumaczący skomplikowane wydarzenia – wszystko to sprawiało, że odwiedzający zostali porwani w świat przygód morskich stworzonych przez nieznanego artystę ponad 200 lat temu.04_hongkong_maritime_museum_jaffrey_shaw_interactive_animation
02_hongkong_maritime_museum_jaffrey_shaw_interactive_animation
03_hongkong_maritime_museum_jaffrey_shaw_interactive_animation

Każda z 20 scen została zaanimowana z użyciem oprogramowania Quazar3D i ukazana odwiedzającym na dużym zbliżeniu, dzięki czemu można było dostrzec kunsztowne detale i znaczenia, które umykały odbiorcom podczas tradycyjnego oglądania płótna. Dla odtworzenia efektu starodruku użyliśmy najnowocześniejszych technik komputerowych, tak aby widz miał wrażenie obcowania z autentycznym zabytkiem, a nie jego animowaną wersją. Zastosowane rozwiązania sprawiły, że zwiedzający mógł doświadczyć zabytku na zupełnie nowym poziomie i odbierał go wszystkimi zmysłami. Eksponat, który wcześniej zrozumiały był tylko dla muzealników i pasjonatów historii, teraz zyskał nowe życie, czarując odbiorcę fakturami i barwną historią Państwa Środka.


https://youtube.com/watch?v=5zhBeHipnsE%26vq%3Dhd1080