Moab Giants Paleosafari

Komputerowe animacje 3D
i technika rzeczywistości rozszerzonej
pozwalają lepiej poznać świat
i życie prehistorycznych gadów

O projekcie

Stowarzyszenie Delta to organizacja, która stworzyła w Polsce trzy niezwykłe „Jura Parki” dotyczące dinozaurów. Placówki znajdujące się w Bałtowie, Krasiejowie oraz Solcu wyznaczyły nowe standardy opowiadania o tych prehistorycznych gadach, często łamiąc stereotypy z hollywoodzkich produkcji filmowych. Oprócz aspektu wizualnego i interaktywnego duży nacisk kładzie się w parkach na naukowy charakter i najnowsze badania paleontologiczne, dzięki czemu odwiedzający mogą zobaczyć dinozaury w ich naturalnej wielkości, prawdopodobnie tak, jak faktycznie wyglądały. W 2014 roku rozpoczęła się budowa kolejnej placówki tego typu, tym razem w Stanach Zjednoczonych. Na miejsce docelowe parku zostało wybrane niewielkie miasteczko słynące z licznych odkryć skamielin i tropów dinozaurów, prawdziwa kolebka wykopalisk – miasteczko Moab, w stanie Utah. i3D odpowiadało za stworzenie aplikacji wirtualnych, które uatrakcyjniły zwiedzanie i pozwoliły bliżej poznać zapomniany świat dinozaurów.

1A_dinosaurs_moab_giants_paleosafari_animation_i3d
1B_dinosaurs_moab_giants_paleosafari_animation_i3d

Problem

Współczesny turysta to bardzo wymagający i świadomy użytkownik. Jeśli decyduje się na wizytę w muzeum czy parku rozrywki, to oczekuje doznań, które wywrą na nim niezapomniane wrażenia i pozwolą mu możliwie jak najwierniej zgłębić omawiany temat. W przypadku parków poświęconych dinozaurom najważniejsze są oczywiście naturalnej wielkości modele zwierząt, wystawiane zwykle w ich naturalnym środowisku. Jednak to nowoczesna technologia ożywia je i pozwala przenieść się w minione czasy, wciągając zwiedzającego w głębszą interakcję. To dzięki niej widz może dowiedzieć się interesujących faktów i ciekawostek, których nie są w stanie przekazać nawet najwierniej odwzorowane modele. Na potrzeby parku Moab Giants Paleosafari, przygotowaliśmy kilka takich rozwiązań.

ROZWIĄZANIE

Aplikacje rzeczywistości rozszerzonej

Stworzyliśmy dwie aplikacje augmented reality, które wykorzystywały grafikę komputerową 3D nakładaną na prawdziwe środowisko parku. Dzięki nim zwiedzający mógł przekonać się jak powstają skamieniałości. Obraz przedstawiał biegnące dinozaury, z których jeden nieszczęśliwie kończył swoje życie w bagnie, dzięki czemu jego kości mogły zachować się w formie skamielin do dziś.

Filmy dokumentalne – wywiady

Aby uatrakcyjnić wywiady przeprowadzone z istotnymi dla rozwoju paleontologii naukowcami, przygotowaliśmy wyjątkowe animacje uzupełniające dokument. Paradokumentalny charakter filmu wzbogaconego o animacyjne wstawki ze świata dinozaurów opowiadał m.in. o pierwszej polskiej ekipie, która znalazła kompletny szkielet dinozaura czy o naukowcu, który jako pierwszy opisał, że dinozaury miały pióra.

Animacje

Niezwykłą historie piór prehistorycznych gadów oraz pozostawionych przez nie śladów, opowiadały dwie przygotowane przez nas dynamiczne animacje.


https://youtube.com/watch?v=JI_QAYFDioI%26vq%3Dhd1080