Muzeum Narodowe w Kielcach

Nowoczesne instalacje będące
uzupełnieniem tradycyjnej ekspozycji

O projekcie

Na zlecenie Muzeum Narodowego w Kielcach stworzyliśmy multimedialne urządzenia, będące uzupełnieniem tradycyjnej ekspozycji. W zabytkowych murach Pałacu Biskupów Krakowskich zainstalowane zostały m.in.: piramida holograficzna i wirtualne lustro. Dzięki nim ważne historycznie treści prezentowane są w sposób atrakcyjny dla odbiorców, co przekłada się na większe zainteresowanie zwiedzających – szczególnie z najmłodszych grup wiekowych. Kieleckie muzeum jest pierwszą tego typu placówką w Polsce, w której zastosowane zostały wspomniane rozwiązania.

Problem

Muzea należą do instytucji szczególnie ważnych dla edukacji młodego pokolenia. Cenne eksponaty są jednak bardzo często prezentowane w sposób mało interesujący i nieprzystający do oczekiwań dzieci i młodzieży – czyli grup, na których bardzo zależy dyrektorom tego typu placówek. W jaki sposób przyciągnąć do muzealnych sal najmłodszych? Trafnym pomysłem jest zastosowanie interaktywnych urządzeń multimedialnych. Do tematu należy jednak podejść w sposób niezwykle ostrożny. Charakter miejsca wymaga działań zgodnych z zasadą, że nowoczesna technika powinna być jedynie uzupełnieniem zabytkowych ekspozycji, a nie elementem wybijającym się na pierwszy plan. W tym kontekście istotne jest zarówno subtelne wkomponowanie urządzeń w strukturę zabytkowych wnętrz, jak i staranny wybór nośników oraz ich funkcjonalności. Takie właśnie zadanie postawiła przed nami Dyrekcja Muzeum Narodowego w Kielcach.


ROZWIĄZANIE


Dreamoc

https://youtube.com/watch?v=4Mq5iDL7Mkw%26vq%3Dhd1080

Sercem muzealnej instalacji multimedialnej jest Dreamoc – piramida holograficzna odpowiedzialna za tworzenie niezwykle realistycznych hologramów 3D. Ta technologia pozwoliła nam na wykonanie atrakcyjnych prezentacji, poświęconych cennym eksponatom. Dzięki urządzeniu, zwiedzający mają możliwość przyjrzenia się z bliska najmniejszym detalom mebli, broni, czy malowideł sufitowych, co nie zawsze jest możliwe, gdy poruszamy się w realnej przestrzeni muzeum. Goście mogą też zobaczyć praktyczne zastosowanie prezentowanych obiektów. Przygotowana przez nas prezentacja stanowi doskonałe wprowadzenie do tradycyjnej części wystawy.

Wirtualne lustro

04_national_museum_kielce_narodowe_muzeum_virtual_reality

Dzięki nowoczesnej technice goście muzeum mogą przeżyć pasjonującą podróż w czasie. Wszystko za sprawą wirtualnego lustra pracującego na Quazar3D.
Na obraz zarejestrowany przez kamerę urządzenie nakłada wybrane przez użytkownika, historyczne stroje. W niezwykłej „przymierzalni”, możliwe staje się to, co w rzeczywistej przestrzeni muzealnej jest nie do pomyślenia. Realistyczna grafika stanowi impuls pobudzający wyobraźnię i zainteresowanie historią.Wirtualny spacer po pomieszczeniach zamku

W górnej części zamku stworzyliśmy aplikację polegająca na wirtualnym spacerze po pomieszczeniach. Użytkownik mógł chodzić i „dotykać mebli”, wyświetlały mu się szczegółowe opisy eksponatów, mógł otworzyć szafę czy sekretarzyk i samemu przekonać się co jest w środku. Dzięki technice 3D tradycyjne eksponaty „ożywały” pod dotykiem zwiedzającego.


01_national_museum_kielce_narodowe_muzeum_virtual_reality
02_national_museum_kielce_narodowe_muzeum_virtual_reality
03_national_museum_kielce_narodowe_muzeum_virtual_reality