MWM Elektro

Interaktywna wizualizacja 3D
symulująca środowisko działania
przemysłowych maszyn górniczych.

O projekcie

Firma MWM Elektro zajmuje się produkcją i serwisowaniem maszyn wyciągowych dla górnictwa oraz przemysłu ciężkiego. Specyfika branży oraz stopień skomplikowania systemów sprawiają, że zasadnym staje się należyte poznanie maszyn oraz jej funkcji przed jej nabyciem i użytkowaniem przez operatora. Przygotowane przez nas aplikacje mają za zadanie przenieść użytkownika do wirtualnego świata 3D użytkowanych maszyn, zapoznać się z elementami konstrukcyjnymi urządzeń i ich podstawowymi zasadami działania.

Interaktywny charakter aplikacji pozwala symulować użytkownikowi użycie kluczowych systemów, układów i sterowników wspierających rozruch i eksploatację maszyn MWM Elektro. Realistyczny efekt przeprowadzonych symulacji wzbogaca szeroka gama efektów wizualnych i dźwiękowych, które uatrakcyjniają prezentację produktów i nadają jej charakter jeszcze bliższy rzeczywistemu środowisku pracy operatorów.

02_mwm_elektro_interactive_hmd_solutions

Problem

Obsługa i znajomość działania maszyn przemysłu ciężkiego, to skomplikowane zagadnienie wymagające długich godzin nauki i miesięcy doświadczeń. Od sprawności obsługi i właściwego użytkowania tego typu urządzeń częstokroć zależą losy nie tylko zakładu pracy, ale również życie ludzi. Niestety konieczność utrzymania ciągłej pracy zakładu, wysokie koszty szkolenia operatorów oraz duże ryzyko ewentualnych pomyłek, sprawiają, że nie jest to proces prosty. Dodatkowym aspektem utrudniającym poznanie funkcjonalności maszyn są ich gabaryty. Rozmiar i ciężar urządzeń sprawiają, że przewiezienie ich na targi lub zaprezentowanie potencjalnym klientom to bariera, która znacznie utrudnia promocję i sprzedaż produktu.


W takich sytuacjach z pomocą przychodzą symulacje działające w wirtualnej rzeczywistości komputerowej. Pozwalają one zaprezentować skomplikowane procedury i złożoność systemów nowoczesnej aparatury przemysłowej i w realistyczny sposób odzwierciedlają środowisko ich działania. Ich podstawową zaletą jest interaktywny charakter i połączenie rzeczywistych kontrolerów z wirtualnym środowiskiem pracy. Dzięki temu użytkownik aplikacji ze zwykłego obserwatora, zamienia się w faktycznego operatora, który uczy się i poznaje maszynę na własnych błędach. Błędach, które nie mają żadnych konsekwencji!

makingof_mwm_elektro_interactive_hmd_solutions

W tego typu aplikacjach można wręcz symulować zdarzenia niepożądane, w ten sposób ucząc się rozwiązań, które w przyszłości mogą rozwiązać sytuację kryzysową. Rozbudowany zakres funkcji aplikacji połączony z jej intuicyjnym charakterem sprawiają, że nauka przebiega znacznie szybciej i efektywniej, niż w przypadku tradycyjnego szkolenia.


ROZWIĄZANIE

Interaktywny spacer w wirtualnym środowisku przemysłowym


W oparciu o grafikę czasu rzeczywistego, która odzwierciedla faktyczne środowisko pracy maszyn i reaguje na zachowania użytkownika, stworzyliśmy interaktywny spacer w środowisku przemysłowym. Aplikacja na własne oczy (i uszy), pozwala poznać specyfikę pracy urządzeń, obsługiwać je za pomocą wirtualnych pulpitów sterowniczych oraz wdrażać nieliniowe scenariusze krytycznych wydarzeń, które mogą przydarzyć się w czasie rzeczywistej pracy. Do powstania symulacji posłużyła faktyczna dokumentacja techniczno-ruchowa maszyny, która gwarantuje 100% jej odzwierciedlenia w środowisku wirtualnym. W ten sposób klienci lepiej poznają możliwości prezentowanych produktów, a pracownicy doskonale poznają procedury standardowej obsługi urządzeń.

spacer_mwm_elektro_interactive_hmd_solutions
spacer2_mwm_elektro_interactive_hmd_solutions-02

Symulacja działania maszyny w hełmie HMD


Aby zwiększyć wrażenie zanurzenia w wirtualnym środowisku stworzyliśmy symulację działania maszyn w hełmie HMD. Po jego założeniu wirtualne środowisko renderuje się w czasie rzeczywistym, na oczach użytkownika. W połączeniu z kontrolerem, system pozwala na poruszanie się po trójwymiarowym środowisku przemysłowym i obsługę wirtualnych maszyn. Otwieranie i zamykanie wirtualnych pomieszczeń, przenoszenie przedmiotów, kierowanie i obsługę urządzeniami – wszystko to możliwe jest dzięki zastosowanym rozwiązaniom.

oculus_01_mwm_elektro_interactive_hmd_solutions

oculus_02_mwm_elektro_interactive_hmd_solutions

3D Video

Wsparciem działań interaktywnych były specjalnie przygotowane filmy 3D. W atrakcyjny i przejrzysty sposób pozwoliły one pokazać pełen zakres funkcjonalności maszyn, ukazać specyfikę ich działania oraz procedury serwisowe. W oparciu o wizualizację maszyny i jej otoczenia został stworzony program ćwiczeniowy dla personelu technicznego, przedstawicieli handlowych i klientów.

Na potrzeby projektu przygotowaliśmy filmy prezentujące trzy realizacje klienta:

https://youtube.com/watch?v=r5ghVIYgvCI%26vq%3Dhd1080

https://youtube.com/watch?v=7cdD6RPrX9o%26vq%3Dhd1080

https://youtube.com/watch?v=jWDTkknA-YU%26vq%3Dhd1080