Remontowa Holding S.A.

Koncept i zaprojektowanie interaktywnego
showroomu pokazującego potencjał
i innowacyjny charakter spółki
Remontowa Holding S.A.

O projekcie

Grupa kapitałowa Remontowa Holding S.A. to największa prywatna grupa przemysłowa na Pomorzu i trzecia w Polsce, to również jeden z liderów branży w Europie. Przedsiębiorstwo tworzą dwie stocznie: Remontowa Shiprepair Yard i Remontowa Shipbuilding, a także biuro projektowe – Remontowa Marine Design & Consulting. Oprócz nich w skład spółki wchodzi ponad dwadzieścia podmiotów z sektora okrętowego i offshore. Łącznie grupa zatrudnia ponad 8 tys. osób!

Spółka uczestniczy w wielu inicjatywach z zakresu nauki, kultury, sztuki i sportu, szerząc wiedzę na temat przemysłu okrętowego oraz budowy i remontu statków. Stąd narodził się pomysł na nowoczesne i innowacyjne zaprezentowanie walorów przedsiębiorstwa w postaci stałego, interaktywnego showroom’u w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku. i3D było odpowiedzialne za opracowanie koncepcji wystawy, stworzenie oprawy wizualnej oraz wdrożenie i zaprogramowanie wykorzystanych na potrzeby ekspozycji urządzeń.

Problem

Remontowa Holding chce być postrzegana jako nowoczesne i prężne przedsiębiorstwo, lider branży okrętowej w Polsce i istotny gracz na świecie. Ma to pokrycie w rzeczywistości, firma zajmuje bowiem czołowe miejsce w największej trójce tego typu podmiotów w Europie i piąte w skali globu. Aby wzmocnić wizerunek innowacyjnej spółki, która wyznacza trendy w okrętowej branży, spółka postanowiła stworzyć więc miejsce, które opowiedziałoby historię jej dokonań i pokazało biznesowy potencjał w sposób przystępny i angażujący; bez przynudzania, niepotrzebnych dygresji i muzealnych stereotypów. Showroom miał wciągnąć widza, zadziałać na wyobraźnię i pozwolić poczuć mu specyfikę okrętowej branży. Zamiast skupianiu się na historii, postanowiliśmy opowiedzieć o tym, co tu i teraz. Pokazać, zaprosić do środka, pozwolić dotknąć, doświadczyć własnymi zmysłami. Pomogły nam w tym nowoczesne narzędzia multimedialne i interaktywne.


ROZWIĄZANIE

Prace nad projektem zaczęliśmy od opracowania kompleksowej koncepcji showroom’u:
tego, co mogłoby się w nim znaleźć, jak mogłyby zostać podane treści, co ważnego i istotnego można pokazać w kontekście tego tematu, jakich urządzeń użyć. Kolejnym krokiem było stworzenie koncepcji graficznej showroom’u oraz wspólnie z architektami opracowanie koncepcji wnętrz ekspozycji. Ostatni krok to opracowanie, wdrożenie i zaprogramowanie aplikacji interaktywnych na urządzenia multimedialne wykorzystane w trakcie ekspozycji.

Luneta

– przenieś się na pokład promu dzięki urządzeniu Oculus
Zamiast zwykłej makiety prezentującej wnętrze promu Landegode, wykorzystaliśmy urządzenie Oculus, symulujące turystyczne lunety na żetony. Dzięki technice 3D i stereoskopowemu obrazowi odwiedzający mógł „wniknąć” do środka promu, przybliżyć jego wnętrze, zobaczyć co dzieje się pod poszyciem kadłuba a nawet zajrzeć w miejsca, które nie są dostępne na co dzień pasażerom.

1A_remontow_sa_statki_nasza_pasja_showroom

Mapa świata

– odkryj gdzie pływają statki remontowane w stoczni
Na trzech połączonych ekranach dotykowych przygotowaliśmy ogromną, interaktywną kulę ziemską w postaci nowoczesnego globusa. Obracając globem zwiedzający mógł eksplorować poszczególne akweny, na których naniesiono jednostki budowane, bądź remontowane w stoczni.

Zadokuj platformę wiertniczą

Czy istnieją statki, które są w stanie podnieść platformę wiertniczą ważącą 24 tys. ton? Są! Dzięki aplikacji wykorzystującej technikę Rzeczywistości Rozszerzonej (Augmented Reality), którą przygotowaliśmy, widz sam mógł przekonać się jak działają. Wystarczyło uruchomić tablet ze specjalną aplikacją, która na eksponowany przed nim model jednostki Rem Lift („morskiej lawety”) nakładała wirtualny model remontowanej wiertni. Obracając podwyższeniem, na którym znajdowała się cała instalacja, obracaliśmy jednocześnie w czasie rzeczywistym wirtualnym modelem. Dodatkowo można było uruchomić animację pokazującą dokowanie platformy i zobaczyć cały proces zanurzenia, naprowadzania wiertni i jej wynurzenia.

Mapa stoczni

– poznaj spółki tworzące Remontowa Holding
Remontowa Holding to kilkadziesiąt mniejszych podmiotów i przedsiębiorstw. Żeby pokazać ich potencjał i rozmieszczenie na mapie Polski przygotowaliśmy duży dotykowy ekran z północną częścią Polski i naniesionymi na niej miastami. Wchodząc w interakcję z ekranem i wybierając określone miasto, wchodzimy w szczegółową mapę 3D z opisem i informacjami na temat poszczególnych spółek. Mapa została wzbogacona o animacje pokazujące “życie stoczni”: ruszające się dźwigi, jeżdżące ciężarówki i płynące statki.

3a_remontow_sa_statki_nasza_pasja_showroom
3b_remontow_sa_statki_nasza_pasja_showroom

Wirtualne lustro

– „przymierz” się do pracy w stoczni
W jakim stroju pracuje na co dzień stoczniowiec? Co ubiera w trakcie przeglądu statku inspektor? Wystarczy stanąć przed przygotowanym przez nas wirtualnym lustrem, by dosłownie przekonać się o tym na własnej skórze. Dzięki wykorzystaniu technologii „kinect” śledzącej ruchy użytkownika, grafika komputerowa jest w stanie nałożyć na nasze odbicie faktyczny strój pracownika stoczni. Aplikacja umożliwia zrobienie zdjęcia w wirtualnym stroju i wysłanie go na maila.

Wykonaj inspekcję statku

Aplikacja powstała we współpracy z kołem naukowym Politechniki Gdańskiej. Umożliwia wczucie się w rolę inspektora statku i przeprowadzenie przeglądu elementów, które najczęściej psują się na jednostkach pływających. Do dyspozycji użytkownika są cztery obszary statku, w których musi odnaleźć usterki przed upływem czasu.

Operuj dźwigiem stoczniowym

Praca operatora dźwigu stoczniowego wymaga olbrzymiej precyzji i odpowiedzialności. Tego typu maszyny to prawdziwe molochy podnoszące ładunki o wadze setek ton. A gdybyśmy to my zasiedli za sterami jednego z takich urządzeń? Dzięki okularom Oculus i zanurzeniu w przestrzeni wirtualnej odwiedzający faktycznie może poczuć się jak operator dźwigu. Przesuwanie maszyną nad suchym dokiem, przenoszenie elementów statku i załadunek cargo – wszystkie te elementy można przećwiczyć dzięki stworzonej aplikacji.

4b_remontow_sa_statki_nasza_pasja_showroom
4a_remontow_sa_statki_nasza_pasja_showroom

Załaduj prom pojazdami

Załadowanie statku to pozornie proste zadanie. Pozornie! Można się o tym przekonać dzięki aplikacji, która umożliwi zwiedzającym wczucie się w rolę operatora nadzorującego załadunek samochodów na prom. Użytkownik musi zadbać o odpowiednie ustawienie jednostki i właściwe rozmieszczenie ładunku, tak, aby nie narazić na szwank wirtualnej załogi i pasażerów. O błędnym ustawieniu informuje komunikat i animacja przechylającego się statku. Do dyspozycji zwiedzającego pozostają dwa widoki promu – z zewnątrz i ze środka.

2_remontow_sa_statki_nasza_pasja_showroom

Oprócz powyższych aplikacji, we współpracy z architektami Anną Rzeźnik i Kasprem Skirgajłło-Krajweskim przygotowaliśmy również przestrzeń showroom’u na potrzeby konferencyjne i spotkań biznesowych, zadbaliśmy o zaprezentowanie filmów o stoczni w specjalnych bulajach – okrągłych otworach charakterystycznych dla statków, oraz zaprojektowaliśmy infografiki i oprawę wizualną, która posłużyła m.in. do prezentacji makiet statków.