Narodowe Centrum Kultury

Teledysk w ramach kampanii edukacyjnej
towarzyszącej premierze filmu
„Wałęsa” w reż. Andrzeja Wajdy

O projekcie

W 2013 roku roku Andrzej Wajda nakręcił film „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, opowiadający dzieje ruchu Solidarność, jej przywódcy i przemian społecznych, jakie miały miejsce w latach 80-tych w Polsce. Premierze filmu towarzyszyła kampania promocyjno-edukacyjna, której nowoczesny aspekt miał przyciągnąć do kin nie tylko osoby pamiętające tamte wydarzenia, ale przede wszystkim młodych ludzi.

Za kampanię odpowiedzialne było Narodowe Centrum Kultury. Jednym z jej elementów był przyciągający uwagę teledysk, stworzony do utworu „Tribute to Solidarity” z płyty „38/89 – Zrozumieć Polskę” w wykonaniu hip-hopowego artysty L.U.C-a. Opiekę artystyczną nad projektem objął laureat Oscara i nestor polskiej animacji – Ryszard Rybczyński. i3D było odpowiedzialne za produkcję teledysku oraz efekty multimedialne.

Problem

Dla pokolenia urodzonego po 1989 roku Solidarność i czasy stanu wojennego są odległą, zakurzoną historią. Młodzi Polacy przyzwyczajeni do wolności i pluralizmu, jaki oferuje im obecny system oraz współczesne media, nie interesują się przeszłością. Zmiany jakie zaszły 25 lat temu są dla nich co najwyżej notką w Wikipedii, zabawnym memem internetowym lub kilkoma, na szybko przerzuconymi kartkami w podręczniku historii. Stąd silna potrzeba promocji tematów historycznych i mówienia o nich w sposób, jaki dotrze do młodych. Zbyt często bowiem polska popkultura uderza w pompatyczne i martyrologiczne nuty, które zniechęcają odbiorcę.

Mając na uwadze formę, w jakiej przekazać trzeba współczesnemu widzowi historię Solidarności, zdecydowaliśmy się na teledysk łączący tradycyjną animację z zaawansowanymi technologiami multimedialnymi. Film posłużył do zobrazowania utworu wrocławskiego artysty hip-hopowego L.U.C-a oraz do wzbogacenia zwiastuna filmowego, jaki został przygotowany przed premierą filmu o Lechu Wałęsie.


ROZWIĄZANIE

Olbrzymia ilość teledysków, które obecne są dziś w mediach cyfrowych sprawia, że odbiorcę trudno zaskoczyć czymś innowacyjnym i oryginalnym. Mając na uwadze charakter utworu oraz powyższy fakt postanowiliśmy połączyć „stare” z „nowym” i stworzyć animację, która odróżniłaby się od standardowych produkcji muzycznych, nie tylko treścią, ale i formą.

Powstał teledysk wykorzystujący tradycyjną technikę animacyjną i zaawansowane technologie multimedialne. Realizacja projektu oparta została na konwencji filmowego kolażu skonstruowanego z kilku rodzajów animacji i historycznych ujęć – trzymających się wprawdzie jednej tematyki, lecz różniącej się jej wizualną interpretacją. W produkcji została wykorzystana technika rotoskopii, animacji 2D, 3D oraz digital paintingu. Każda z klatek filmu została najpierw zaanimowana cyfrowo, następnie przerysowana ręcznie, zeskanowana i złożona w całość, tak aby ujednolicić otrzymany obraz. Przy prawie 5 minutowej długości utworu i 25 klatkach / sekundę, dało to 7300 rysunków składających się na całość!

Współpracując z Ryszardem Rybczyńskim, autorem słynnego „Tanga”, osiągnęliśmy oryginalny efekt artystyczny, który w poetycki sposób opowiadał historię Lecha Wałęsy, ruchu Solidarności i znanych Polaków, którzy zapoczątkowali ówczesne przemiany społeczno-polityczne. Teledysk idealnie wpasowywał się w poważną tematykę filmu, lecz jednocześnie urzekał lekkością i oryginalnością, o którą chodziło twórcom.