i3d

sterowanie ogrzewaniem prze internet
Dom

Chcesz oszczędzać na ogrzewaniu? Steruj nim przez internet!

Domowe ogrzewanie stanowi spory wydatek, dlatego warto zdecydować się na rozwiązania, z którymi koszty jego eksploatacji będą niższe. Najlepszym sposobem na zredukowanie wydatków związanych z ogrzewaniem jest jego ręczne sterowanie oraz automatyzacja. Kotłem centralnego ogrzewania można sterować na wiele sposobów – nowoczesna technologia powoduje, że zarządzanie domową instalacją grzewczą staje się jeszcze prostsze. Obecnie możliwe jest także sterowanie ogrzewaniem przez internet. Na czym dokładnie polega zarządzanie kotłem online?

Sterowanie ogrzewaniem przez internet – co to jest?

Do obsługi instalacji centralnego ogrzewania można wykorzystać różne rodzaje sterowników. Są one montowane także jako moduły wyposażone w specjalne funkcje internetowe – dzięki nim można prowadzić podgląd oraz kontrolę instalacji w całym domu oraz w poszczególnych pomieszczeniach. Także możliwe jest sterowanie temperaturą CWU – ciepłej wody użytkowej. Moduły przeznaczone do sterowania mogą być zamontowane w nowszych i starszych instalacjach centralnego ogrzewania, które wyposażone są w odpowiednie sterowniki. Mogą być używane z piecami na paliwa stałe, czyli węgiel, eko groszek, a także z piecami gazowymi.

Funkcje modułów sterujących instalacją grzewczą przez internet:

  • zdalna kontrola instalacji online
  • regulowanie temperatury z użyciem internetu, regulatorów domowych
  • podgląd pracy elementów instalacji
  • podgląd historii temperatur
  • generowanie powiadomień i alarmów

Jak działa sterowanie ogrzewaniem przez internet?

Aby sterowanie ogrzewaniem przez internet mogło być jeszcze wygodniejsze, tworzone są specjalne aplikacje, do których można uzyskać dostęp przez przeglądarkę internetową lub za pomocą odpowiednich aplikacji. Sterowniki i moduły podłączane są wtedy do sieci internetowej dającej w danym budynku. Podłączenie może odbywać się za pomocą kabla komunikacyjnego albo bezprzewodowo. Instalacja i obsługa systemów jest bardzo prosta – podłączenie można wykonać samodzielnie, a także zlecić je specjalistom w tej dziedzinie.

Zalety zarządzania ogrzewania przez internet

Zainstalowanie modułów przeznaczonych do sterowania ogrzewaniem online niesie ze sobą wiele korzyści w trzech głównych obszarach – energii, czasu oraz kosztów. Przede wszystkim sterowanie ogrzewaniem przez internet to niższe koszty ogrzewania, ponieważ można wtedy zredukować zapotrzebowanie na paliwo. Ustawianie harmonogramów oszczędza wtedy nie tylko koszty, lecz też czas. Dodatkowo dostęp do instalacji można uzyskać w dowolnym miejscu – także poza domem, na przykład uruchomić instalację przed powrotem do domu.