i3d

pomiar objętości cieczy
Budownictwo

Jak prowadzi się pomiar objętości cieczy w otwartych kanałach?

Przepływy można mierzyć także w tych miejscach, w których medium nie znajduje się w zamkniętej przestrzeni, na przykład w rurze. Nowoczesne metody pomiaru przepływów pozwalają na uzyskanie bardzo dokładnych informacji także dla tych mediów, które znajdują się w otwartych kanałach. Zwykłe urządzenia przeznaczone do prowadzenia pomiaru przepływów, czyli przepływomierze montowane są w instalacjach zamkniętych. Wtedy możliwe jest dokładne dokonanie niezbędnych pomiarów i przekazanie zebranych danych do dalszej analizy. Jednak pomiar objętości cieczy można wykonać także w kanałach otwartych. Do tego celu stosowane są urządzenia radarowe.

Czym jest radarowy pomiar przepływu?

W otwartych kanałach nie ma możliwości zastosowania takich samych urządzeń jak w zamkniętych instalacjach. Właśnie tam stosuje się radarowy pomiar objętości cieczy. To innowacyjny, bezkontaktowy pomiar pozwalający na uzyskanie bardzo dokładnych wyników za pośrednictwem cyfrowych technologii pomiarowych. Radarowy pomiar cieczy stosuje wtedy specjalny radar Dopplera, który przeprowadza pomiary prędkości powierzchni cieczy. Następnie uzyskane informacje mogą być przekazane do dalszych elementów systemu, na przykład SCADA czy modułów telemetrycznych. To ułatwia gromadzenie danych także dam, gdzie nie ma stałej obsługi.

Zastosowanie radarowego pomiaru przepływów:

  • sieci kanalizacyjne
  • oczyszczalnie ścieków
  • kanały burzowe
  • energetyka wodna
  • rzeki

Sprzęt sprawdza się przy pomiarach cieczy różnych typów, w tym wody, ale nie tylko. Może mierzyć przepływy cieczy ze znacznymi zanieczyszczeniami, cieczy posiadającej wysoką temperaturę, agresywnej chemicznie.

Zalety radarowego pomiaru przepływu

Tego typu pomiar objętości cieczy odbywa siew sposób bezkontaktowy, dlatego też urządzenie pomiarowe nie musi być zanurzane w wodzie. To eliminuje problemy z jego zanieczyszczeniem, co może przekładać się na niedokładne dane pomiarowe. Ich obudowy są jednak odpowiednio zabezpieczane przed dostaniem się wilgoci, dlatego zapewniają maksymalne bezpieczeństwo pracy. Montaż takich urządzeń możliwy jest w istniejących już studzienkach, nad kanałami, pod mostami, dlatego też nie wymaga on prowadzenia złożonych czynności montażowych. Warto także zaznaczyć, że przepływomierze radarowe są także dostępne w wersji przenośnej, czyli nie ma potrzeby montowania ich na stałe.

Podsumowując, dobór odpowiedniego sprzętu pomiarowego pozwala na prowadzenie pomiarów praktycznie w każdym miejscu – także w otwartych kanałach. Dzięki odpowiednio dobranym sprzętom można wtedy uzyskać bardzo precyzyjne wyniki.