i3d

frezowanie cnc
Przemysł

Specyfika frezowania metodą CNC. Gdzie można zamówić frezowanie CNC?

Frezowanie to popularna metoda obróbki skrawaniem, która obecnie prowadzona jest na różnych maszynach. Wśród nich znajdują się urządzenia CNC, czyli sterowane numerycznie – komputerowo. Czym zatem dokładnie jest frezowanie CNC? Gdzie można zamówić takie usługi?

Czym jest frezowanie?

Frezowanie jest metodą pozwalającą na uzyskanie różnych elementów, także o skomplikowanym wyglądzie, poprzez odpowiednią obróbkę skrawaniem. Do prac stosuje się wtedy urządzenia nazywane frezarkami. Frezarki posiadają frezy, które zagłębiają się w obrabiany materiał i pozwalają na nadanie mu odpowiedniego kształtu.

Podczas frezowania można wykonać:

  • rowki
  • ząbki
  • kanaliki
  • inne kształty

Frezowanie służy do obróbki płaszczyzn wielu typów materiałów, w tym między innymi metali, drewna czy tworzywa sztucznego.

Frezowanie CNC – co to jest?

Urządzenia przeznaczone do frezowania to pełna gama sprzętów, które pozwalają na prowadzenie obróbki ręcznie albo też na bazie systemów numerycznych – komputerowych określanych jako CNC, czyli Computerized Numerical Control. Metoda określana jako frezowanie CNC jest obecnie bardzo popularna, ponieważ dzięki niej frezowanie może odbywać się jeszcze bardziej precyzyjnie – według projektu stworzonego na komputerze. Wtedy to nie człowiek, a maszyna samodzielnie steruje frezami tak, aby uzyskać pożądany przedmiot. Wobec tego frezowanie CNC pozwala na uzyskanie bardzo precyzyjnych elementowych, których nie można uzyskać poprzez zastosowanie obróbki ręcznej. Jednocześnie obsługa tego typu urządzeń jest bardzo prosta – wyposażone są one w interfejsy graficzne, które pozwalają na wczytanie, edytowanie i wykonanie zlecenia obróbki.

Zalety frezowania CNC:

  • wysoka powtarzalność elementów
  • szybkość obróbki skrawaniem
  • estetyka wykończenia
  • możliwość tworzenia skomplikowanych kształtów
  • bezpieczeństwo pracy

Gdzie można zlecić frezowanie CNC?

Firmy, które potrzebują elementów frezowanych CNC, nie muszą decydować się na zakupienie frezarki tego typu, która jest bardzo dużym wydatkiem. Zamiast tego mogą zlecić frezowanie CNC innej firmie, która wyposażona jest w ten właśnie sprzęt. Ze względu na fakt, że frezowanie CNC jest tak popularne, obecnie można zlecać takie usługi w wielu firmach, których adresy można znaleźć także za pośrednictwem internetu. Podsumowując, frezowanie CNC to nowoczesna metoda obróbki z użyciem frezarek sterowanych komputerowo. Dzięki nim można uzyskać bardzo precyzyjne elementy idealnie odpowiadające projektowi komputerowemu – wyjątkowo dokładne, powtarzalne, a także estetycznie wykończone.